Stop śmierci

STOP ŚMIERCI

Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym

  • RSS
  • Delicious
  • Facebook
  • Twitter

Grudniowa akcja „Bądź widoczny”

Dodał Paweł Styczeń - 8 - 2015 0 komentarzy

W grudniu przeprowadziliśmy kolejną edycję akcji „Bądź widoczny”. Tegoroczna akcja przeprowadzana wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie skierowana była na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

W tym roku skupiliśmy się głównie na pieszych, którzy zgodnie z nowelizacją ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mają obowiązek używać elementów odblaskowych jeżeli poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym.

Akcja miała dwie odsłony.

I tak we wtorek 9 grudnia 2014 przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym „STOP ŚMIERCI” Krzysztof Klóskowski i Janusz Sikora przeprowadzili akcję, która trwała 3 godziny i swym obszarem objęła Czempiń i miejscowości przyległe.

Natomiast 16 grudnia 2014 do akcji ruszył patrol w składzie podinsp. Radosław Adamczak Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie oraz Tomasz Dąbrowski prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym „STOP ŚMIERCI”. Patrol pojawił się w wielu miejscowościach gminy Kościan i Śmigiel.

Akcja trwała od godziny 17 do 21.

Podczas naszych działań rozdawano pieszym i rowerzystom kamizelki, opaski oraz zawieszki odblaskowe. Przypominano przy tej okazji zatrzymanym osobom obowiązujące przepisy, dotyczące ruchu pieszych i rowerzystów. Akcja spotkała się z uznaniem uczestników ruchu drogowego, którzy chętnie zakładali otrzymane kamizelki i odblaski. Zadawali też pytania dotyczące obowiązków jakie spoczywają na pieszych i rowerzystach poruszających się po drogach. Zachęcaliśmy do noszenia odblasków również na obszarze zabudowanym mimo, że przepisy tego nie wymagają.

Pamiętajmy!!!

Element odblaskowy jest widoczny nawet z odległości 100-150 metrów, w zależności od odległości, na jaką sięgają światła pojazdu. Postać pieszego bądź nieoświetlonego rowerzysty, w warunkach ograniczonej widoczności np. w ciemności, w światłach samochodu jest widoczna z odległości około 30 metrów. Element odblaskowy skutecznie poprawia widoczność, przy czym refleks odblaskowy im niżej umieszczony, tym wcześniej jest zauważony przez kierującego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


  • Grupa Motocyklowa Stop śmierci
  • Polski Ruch Motocyklowy
  • Karta ICE - w nagłym wypadku!
  • Bieszczadzka Przystań Motocyklowa